Επίσκεψη στο Πυροσβεστικό Μουσείο Καρδίτσας – Β’ Τάξη

Την Πέμπτη 11 Μαΐου 2023, η Β΄ τάξη του Σχολείου μας επισκέφτηκε το
Πυροσβεστικό Μουσείο Καρδίτσας. Αφορμή για την υλοποίηση της διδακτικής
επίσκεψης ήταν το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Τα δάση μας
κινδυνεύουν» (που πραγματοποιείται τη φετινή χρονιά από τη Β΄ τάξη), καθώς
βασικό έργο των πυροσβεστών είναι η κατάσβεση δασικών πυρκαγιών και για αυτόν τον σκοπό λαμβάνουν ειδική εκπαίδευση.

Στο μουσείο τα παιδιά υποδέχτηκε ο Πρόεδρος και μέλη του Συλλόγου
Συνταξιούχων Πυροσβεστών. Αρχικά, ο κ. Κωστούλας μίλησε στα παιδιά για την
ιστορία του κτιρίου και τα έδειξε πολλές φωτογραφίες. Στη συνέχεια, οι μαθητές/ριες είδαν στολές και εργαλεία (σύγχρονα και παλαιότερων ετών), που χρησιμοποιούν ή χρησιμοποιούσαν οι πυροσβέστες στο πολυδιάστατο έργο τους. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με επίδειξη κατάσβεσης πυρκαγιών από χόρτα–ξύλα, λίπη ή υγρά καύσιμα, με πυροσβεστήρες διαφορετικών τύπων.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/ριες που συμμετείχαν στην παραπάνω δράση ευχαριστούν θερμά τον κ. Κωστούλα ΧριστόφοροΑρχιπύραρχο ε.α. – Πρόεδρο του Συλλόγου Συνταξιούχων Πυροσβεστών Ν. Καρδίτσας και τα μέλη του Συλλόγου που παρευρίσκονταν, για τις χρήσιμες εμπειρίες – πληροφορίες που τους/τις μετέδωσαν.