Ολοκλήρωση Ευρωπαϊκού έργου eTwinning – Ε1

Με τη λήξη του σχολικού έτους, ολοκληρώθηκε και το Ευρωπαϊκό έργο eTwinning με τίτλο:»Techno-lingual experience» που υλοποίησαν φέτος οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε1 τάξης του 10ου Δ.Σ.Καρδίτσας σε συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες του 10ου Δ.Σ.Ηλιούπολης, του Mimar Sinan İlkokulu και του Hilaliye İ. H. L από την Τουρκία.

Σ’αυτό το ξεχωριστό ταξίδι ανακάλυψης, δημιουργικότητας, συνεργατικότητας και καινοτομίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε1 τάξης του σχολείου βελτίωσαν τις γνωστικές τους δεξιότητες στα Αγγλικά καθώς και τις δεξιότητες στη χρήση των ΤΠΕ ενώ παράλληλα ανέπτυξαν δεξιότητες του 21ου αιώνα, όπως η δημιουργικότητα, η επικοινωνία, η συνεργατικότητα και η κριτική σκέψη. Επικοινώνησαν με μαθητές/ριες από την Ελλάδα και την Τουρκία, αντάλλαξαν ιδέες και απόψεις, επέλεξαν οι ίδιοι/ες τις θεματικές στις οποίες εργάστηκαν στη συνέχεια σε διασχολικές/διακρατικές ομάδες και δημιούργησαν διάφορα συνεργατικά τελικά προϊόντα, όπως ένα ψηφιακό πολυτροπικό κόμικ, μια εκπαιδευτική ψηφιακή αφίσα, ένα ψηφιακό παιχνίδι μνήμης και ψηφιακά παιχνίδια στο Scratch.