Γονείς και Μαθητές – Λογαριασμός ΠΣΔ

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών , με ευθύνη του Διευθυντή , μεριμνούν για την εγγραφή των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ).  Με την εγγραφή τους οι μαθητές/τριες αποκτούν μαθητικό λογαριασμό ΠΣΔ μέσω του οποίου έχουν την δυνατότητα να συνδεθούν στις διαθέσιμες πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης.  Η εγγραφή των μαθητών πραγματοποιείται πατώντας εδώ και στη συνέχεια πατώντας το κουμπί «Ας ξεκινήσουμε». Αναλυτικές οδηγίες και βοήθεια θα βρείτε εδώ.

Λόγω φόρτου του σχολικού δικτύου ενδέχεται κάποια από τις παραπάνω σελίδες να μην εμφανιστεί («Αδυναμία σύνδεσης» κλπ). Σε αυτή την περίπτωση δοκιμάστε ξανά μετά από λίγα λεπτά.

Απαραίτητα στοιχεία για την ολοκλήρωση της εγγραφής είναι η γνώση του Αριθμού Μητρώου (ΑΜ) κάθε μαθητή (θα τον βρείτε στον Έλεγχο Προόδου του μαθητή).  Αν δεν τον γνωρίζετε παρακαλούμε επικοινωνήστε με το σχολείο για να σας τον κοινοποιήσει.

Προσοχή!!

Τα στοιχεία του μαθητή πρέπει να καταχωρηθούν όπως αναγράφονται στον έλεγχο προόδου του μαθητή.