E2 – Συνέντευξη από την εκπ/κό του Σχολείου και εθελόντρια του ΕΕΣ κα Γκανιάτσα- «Volunteers’ Challenges#SkillsLabs» (eTwinning 2021-22)

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου eTwinning με τίτλο «Volunteers’ Challenges#SkillsLabs» που υλοποιούν οι μαθητές της Ε2 τάξης του 10ου Δ.Σ.Καρδίτσας σε συνεργασία με τα σχολεία 10ο Δ.Σ.Ηλιούπολης, 7ο Δ.Σ.Χαλκίδας, 1o Πειραματικό Δ.Σ.Πύργου, Collegi Santa Teresa de Jesus,Vilanova i la Geltru από την Ισπανία και ICS «T. Valenti» di Trevi από την Ιταλία, οι μικροί μας δημοσιογράφοι της Ε2 τάξης πήραν συνέντευξη από την εκπαιδευτικό του σχολείου μας και εθελόντρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού κα Όλγα Γκανιάτσα.

Οι μαθητές της Ε2 τάξης έκαναν πολλές ερωτήσεις και παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον όσα είχε να τους πει η δασκάλα του σχολείου μας. Έμαθαν πολλά πράγματα για τον Ερυθρό Σταυρό και τον εθελοντισμό και συνειδητοποίησαν πως ο εθελοντισμός δεν είναι μια αφηρημένη και μακρινή έννοια αλλά μια πραγματικότητα που αφορά όλους μας!

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την επίσημη στολή την οποία η κα Γκανιάτσα έφερε μαζί της και περιέγραψε λεπτομερώς.
Σας ευχαριστούμε πολύ, κα Όλγα, για το μάθημα ζωής που μας δώσατε!