Παρουσίαση του eTwinning έργου «Volunteers’ Challenges#SkillsLabs» στο 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο eTwinning

Κατά τη διάρκεια του 8ου Πανελλήνιου Συνεδρίου eTwinning  με θέμα «Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στα συνεργατικά σχολικά προγράμματα στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση» που  πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά στις 17, 18, 19 Φεβρουαρίου 2023 έγινε παρουσίαση του Ευρωπαϊκού eTwinning έργου με τίτλο «Volunteers’ Challenges#SkillsLabs» που υλοποίησαν κατά το σχολικό έτος 2021-22 οι μαθητές/ριες της Ε2 τάξης σε συνεργασία με τους/τις μαθητές/ριες των σχολείων: 10ο Δ.Σ.Ηλιούπολης, 7ο Δ.Σ.Χαλκίδας, 1ο Πειραματικό Δ.Σ.Πύργου, Collegi Santa Teresa de Jesus από την Ισπανία και ICS «T.Valenti» di Trevi από την Ιταλία και αφορούσε στον Εθελοντισμό.

Μπορείτε να δείτε μια συνοπτική παρουσίαση του έργου στον παρακάτω σύνδεσμο:

Παρουσίαση Volunteers’ Challenges#SkillsLabs.pptx

E1-Τρισδιάστατα ζώα στο 10ο Δ.Σ.Καρδίτσας («Techno-lingual experience» project-eTwinning 2022-23)

Άγρια ζώα «εισέβαλαν» στο κτίριο και τον προαύλιο χώρο του σχολείου μας! Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου eTwinning με τίτλο:»Techno-lingual experience» που υλοποιούν σε συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες του 10ου Δ.Σ.Ηλιούπολης, του Mimar Sinan İlkokulu και του Hilaliye İ. H. L από την Τουρκία,  οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε1 τάξης του 10ου Δ.Σ.Καρδίτσας ανέπτυξαν τη δημιουργικότητά τους  χρησιμοποιώντας μια εφαρμογή Επαυξημένης Πραγματικότητας και «έφεραν» τρισδιάστατα άγρια ζώα για να ξεναγήσουν τους/τις εταίρους στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου μας!

Ομιλία Ψυχολόγου

Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στον χώρο εκδηλώσεων επιμορφωτική δράση με συμμετοχή γονέων και εκπαιδευτικών του Σχολείου μας. Εισηγήτρια στη συγκεκριμένη δράση, που συνοδεύτηκε από μεγάλη επιτυχία, ήταν η ψυχολόγος του Σχολείου μας, κ. Τζαμπαζίδου Κωνσταντίνα. Η ομιλία της ψυχολόγου είχε θέμα την οριοθέτηση της συμπεριφοράς παιδιών και βασίστηκε στους εξής άξονες: α) Με ποιους τρόπους οριοθετούμε τα παιδιά μας; β) Τι κάνω όταν το παιδί μου δε με ακούει; και γ) Πώς δημιουργώ καλή επικοινωνία με το παιδί μου;

Διαβάστε περισσότερα «Ομιλία Ψυχολόγου»