Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος σε βιβλιοθήκη

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Τα δάση μας κινδυνεύουν», η Β΄ τάξη του Σχολείου μας επισκέφτηκε τη Δημοτική Παιδική Βιβλιοθήκη Αγγελική Βαρελλά και υλοποίησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Ο βάτραχος είναι βάτραχος», την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2023.

Στην αρχή τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της συγκεκριμένης Παιδικής Βιβλιοθήκης. Στη συνέχεια ακολούθησε παρουσίαση του βιβλίου «Ο Βάτραχος είναι βάτραχος» (Μαξ Βέλθουις, 2012). Έπειτα, πραγματοποιήθηκε συζήτηση όπου αναδείχθηκαν τα μηνύματα του παραμυθιού. Στο τέλος της επίσκεψης τα παιδιά κατασκεύασαν μάσκες βατράχων, με πράσινο χαρτόνι και χάρτινα καλαμάκια. Επιπρόσθετα, τα παιδιά επιστρέφοντας στο Σχολείο έκαναν σχετικές ζωγραφιές.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/ριες, που συμμετείχαν στην υλοποίηση του προγράμματος, ευχαριστούν θερμά τον βιβλιοθηκονόμο υπάλληλο του Δήμου Καρδίτσας κ. Κουρόγλου Θανάση για τη φιλοξενία, τις εμπειρίες και τις χρήσιμες συμβουλές που τους/τις μετέδωσε.