Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024- «Wellbeing through STREAM» (eTwinning 2024) -ΣΤ1′

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου eTwinning με τίτλο: » Wellbeing through STREAM» και με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ1′ τάξης του 10ου Δ.Σ.Καρδίτσας δημιούργησαν σε συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες του 13ου Δ.Σ.Ηλιούπολης, του OS Petra Preradovica School από την Κροατία, του Ecole Elémentaire Léo Μalet από τη Γαλλία, του Fedac Manresa από τη Ισπανία και του Gymnázium, Školská 837, Tvrdošín από τη Σλοβακία ένα συνεργατικό πληροφοριογράφημα με τίτλο «SAFER INTERNET DAY 2024-SAFETY FIRST»  με συμβουλές για την ασφάλειά μας στο διαδίκτυο. Το συνεργατικό πληροφοριογράφημα έχει αναρτηθεί στον χώρο υποδοχής του σχολείου μας, για την ενημέρωση όλων των μαθητών/ριών του σχολείου μας.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Γ΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ‘’ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΒΑΡΕΛΛΑ’’

Στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Γ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Παρασκευή, 9 Φεβρουαρίου 2024 τη βιβλιοθήκη ‘’ Αγγελική Βαρελλά’’.

Οι υπεύθυνοι καλωσόρισαν τα παιδιά στον όμορφο χώρο της βιβλιοθήκης και διάβασαν μαζί τους τα βιβλία :

΄΄ Πες μου γιατί… δεν έχουμε όλοι το ίδιο χρώμα; ΄΄ και

΄΄Μοιάζουμε διαφορετικοί , αλλά είμαστε ίδιοι! ΄΄ με θέμα τη διαφορετικότητα.

Ακολούθησε συζήτηση ‘όπου ανταλλάχθηκαν απόψεις σχετικά με το θέμα. Τα παιδιά κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι πρέπει ν ΄αποδεχόμαστε τη διαφορετικότητα του άλλου, να είμαστε όλοι φίλοι ανεξάρτητα από το φύλο, τη θρησκεία, το χρώμα, την καταγωγή. Εργάστηκαν ομαδικά κι έφτιαξαν με τις παλάμες των χεριών τους την αφίσα της διαφορετικότητας με τίτλο: ΄΄ Είμαστε διαφορετικοί, είμαστε ίδιοι’’.

Οι εκπαιδευτικοί της Γ΄ τάξης

Ζήση Δήμητρα

Λάντζου Αγλαΐα

Παπαρούνη Βασιλική