«Κύριε, κύριε θέλουμε να καθίσουμε στα εδώλια του αρχαίου θεάτρου…»

Όταν τα παιδιά διεκδικούν δυναμικά και κατακτούν με σιγουριά!!!

Την Τρίτη 19 Μαρτίου 2024 οι μαθητές των τριών τμημάτων της Δ΄ τάξης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας επισκέφτηκαν τη γειτονική πόλη της Λάρισας προκειμένου να παρακολουθήσουν μια εξαιρετική παράσταση του Θεσσαλικού θεάτρου Λάρισας, «Το καπλάνι της βιτρίνας», θεατρική διασκευή του βιβλίου της Άλκης Ζέη.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα της επίσκεψης, μετά το τέλος της παράστασης, τα παιδιά περπατώντας θα ανέβαιναν το δρόμο για το «Φρούριο» για να χαλαρώσουν και στη συνέχεια να πάρουν τον δρόμο της επιστροφής για την Καρδίτσα. Ανεβαίνοντας θα περνούσαν μπροστά από το αρχαίο θέατρο για να το δουν και να βγάλουν και καμιά φωτογραφία. Γνωρίζοντας ότι δεν υπήρχε αρκετός χρόνος, αλλά και ότι στο αρχαίο θέατρο γίνονται εργασίες συντήρησης και αποκατάστασης, οι δασκάλες τους δεν είχαν σχεδιάσει την επίσκεψη των μαθητών μέσα σ’ αυτό. Φτάνοντας όμως εκεί και αντικρύζοντας τη μαγεία του αρχαίου θεάτρου σχεδόν όλα μαζί άρχισαν να φωνάζουν: «Κύριε, κύριε θέλουμε να καθίσουμε στα εδώλια του αρχαίου θεάτρου…»

Οι συντηρητές αρχαιολόγοι έμειναν άφωνοι, μάταια προσπαθούσαμε όλοι να τους εξηγήσουμε ότι αυτό που ζητούσαν δεν μπορούσε να γίνει, γιατί δεν είχε κλειστεί ειδικό ραντεβού. Θες η ενέργεια των μηνυμάτων που πήραν από την πρωθύστερη θεατρική παράσταση, θες η επιβλητικότητα του αρχαίου θεάτρου στο κέντρο της πόλης, τα παιδιά συνέχισαν να φωνάζουν, διεκδικώντας δυναμικά την είσοδό τους στον χώρο. Ο νεότερος της ομάδας των αρχαιολόγων λύγισε, τηλεφώνησε με δική του πρωτοβουλία στην υπεύθυνη αρχαιολόγο με σκοπό να ζητήσει την άδεια για να τους ανοίξει την πόρτα κι εκείνη όχι μόνο έδωσε την άδεια της αλλά ήρθε και η ίδια στον χώρο για να τους μιλήσει και να τους συγχαρεί για αυτή τους την απαίτηση.

Τα όσα ακολούθησαν ήταν μοναδικά… οι ίδιοι οι αρχαιολόγοι τράβηξαν τις φωτογραφίες που μπορείτε να δείτε παρακάτω, αποτυπώνοντας με ξεχωριστό τρόπο αυτό το υπέροχο ταξίδι των μαθητών μας στη μαγεία του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Τους ευχαριστούμε από καρδίας για αυτή την πολύτιμη εμπειρία που μας πρόσφεραν!!!

Οι μαθητές και οι δασκάλες της Δ΄ Τάξης του

1Οου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας