ΣΤ1 – Our common e-book «Inclusion-the only solution» (eTwinning 2021-22)

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου eTwinning ΄με τίτλο «Inclusion-the only solution#SkillsLabs» το οποίο υλοποιούν οι μαθητές της ΣΤ1 τάξης του σχολείου μας σε συνεργασία με τους μαθητές του 18ου Δημ. Σχ. Καρδίτσας, του σχολείου Anne-Frank-Schule, Europaschule από το Eschwege της Γερμανίας και το σχολείο ICS » D»Aosta» di Ottaviano από το Ottaviano της Ιταλίας, οι μαθητές των 4 σχολείων δημιούργησαν ως κοινό τελικό προϊόν ένα ηλεκτρονικό βιβλίο.

Στο κοινό συνεργατικό ηλεκτρονικό βιβλίο περιέχονται ένα Πολύγλωσσο Ακουστικό Λεξικό Συναισθημάτων, τα λογότυπα-δημιουργίες  όλων των μαθητών και ένα συνεργατικό κόμικ με τίτλο «Our Dream School» και με θέμα τη Συμπερίληψη και τον Σεβασμό στη Διαφορετικότητα, το οποίο είναι αποκλειστικά έργο των μαθητών, από τη δημιουργία και την επιλογή των χαρακτήρων έως τη δημιουργία του σεναρίου και τη σκηνοθεσία της ιστορίας.
Μπορείτε να δείτε το κοινό συνεργατικό μας ηλεκτρονικό βιβλίο εδώ.