ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΡΟΥΧΩΝ

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων», τάξεις του Σχολείου μας διαπραγματεύονται το θέμα του εθελοντισμού. Μία από τις εθελοντικές δράσεις, με περιβαλλοντικό και κοινωνικό όφελος, που μελετήθηκαν είναι η ανακύκλωση ρούχων. Συγκεκριμένα, τα παιδιά κατανόησαν τον ρόλο της ανακύκλωσης στην προστασία του περιβάλλοντος, καθώς με την ανακύκλωση μειώνονται τα απόβλητα που οδηγούνται σε ταφή, συνεισφέροντας έτσι στην εξοικονόμηση φυσικών πόρων. Επιπλέον, η ανακύκλωση ρούχων συμβάλλει στην επαναχρησιμοποίηση αγαθών, ενώ επιφέρει οφέλη για ευάλωτα νοικοκυριά του Δήμου μας.

Για τις ανάγκες του παραπάνω μαθήματος οργανώθηκε μία συμβολική δράση για τους/τις μαθητές/ριες της Ε΄ τάξης και του Β2 τμήματος, στις 8 Δεκεμβρίου 2022. Τα παιδιά κλήθηκαν να γνωρίσουν βιωματικά τη διαδικασία ανακύκλωσης ρούχων. Έφεραν στο Σχολείο ρούχα τους που δεν τα χρειάζονταν, τα τοποθέτησαν σε σακούλες και, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, τα εναπόθεσαν στον κάδο που πρόσφατα τοποθετήθηκε έξω από το προαύλιο.