Εκπαιδευτική επίσκεψη σε μουσείο

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Τα δάση μας κινδυνεύουν», που υλοποιείται από τη Β΄ τάξη του Σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας (λόφος «Μεζούρλο»), την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2022. Εκεί, οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μυθ-ιστορίες με ζωάκια».

Στην αρχή τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του μουσείου. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στον χώρο του μουσείου, συμμετέχοντας σε μια διαδικασία διασκεδαστική που τους έφερε σε επαφή με τον πολιτισμό, τη μυθολογία και τις ποικίλες μορφές της τέχνης· εκτός από την παρατήρηση των εκθεμάτων, τα παιδιά χρησιμοποίησαν φύλλα εργασίας και παζλ.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/ριες, που συμμετείχαν στην υλοποίηση του προγράμματος, ευχαριστούν θερμά την κ. Ζάχου Κατερίνα, υπάλληλο της Εφορείας Αρχαιοτήτων Λάρισας, για τις εμπειρίες και τις χρήσιμες πληροφορίες που τους/τις μετέδωσε.