Παράσταση Καραγκιόζη

Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας παράσταση θεάτρου σκιών, από τον κ. Μάκη Χάρμπα. Τη συγκεκριμένη παράσταση, «Καλικαντζαροϊστορία», παρακολούθησαν παιδιά των τριών (Α΄- Β΄- Γ΄) μικρότερων τάξεων. Μετά την παράσταση, ο κ. Χάρμπας απάντησε στις απορίες των μικρών παιδιών, παρουσίασε τις φιγούρες που χρησιμοποίησε και εξήγησε τον τρόπο κατασκευής τους. Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/ριες που παρακολούθησαν την παράσταση ευχαριστούν θερμά τον κ. Χάρμπα για την όμορφη – επίκαιρη παράσταση, καθώς και για τις πληροφορίες που τους/τις μετέδωσε.

Δραματοποίηση χριστουγεννιάτικου παραμυθιού από τη συγγραφέα κα Κατερίνα Παπανικολοπούλου

Όμορφες χριστουγεννιάτικες στιγμές είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες των μικρών τάξεων του 10ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας, ως
πρωταγωνιστές του παραμυθιού της κυρίας Κατερίνας Παπανικολοπούλου «Η
πριγκίπισσα Σταρένια, ο μύλος και τα ξωτικά».  Άνθρωποι και ξωτικά με όπλο λέξεις μοναδικές, τη φιλία, την αγάπη και μπόλικη χρυσόσκονη έσωσαν την πριγκίπισσα Σταρένια και το σποράκι της ζωής!
Τη δραματοποίηση του παραμυθιού συντόνισε η συγγραφέας του βιβλίου κα Κατερίνα Παπανικολοπούλου που επισκέφτηκε το σχολείο μας την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2022. Την ευχαριστούμε από καρδιάς και της ευχόμαστε «Καλά Χριστούγεννα!!!».

Ο Δ/ντής και οι εκπ/κοί
του 10ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας

Εκπαιδευτική επίσκεψη σε μουσείο

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Τα δάση μας κινδυνεύουν», που υλοποιείται από τη Β΄ τάξη του Σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας (λόφος «Μεζούρλο»), την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2022. Εκεί, οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μυθ-ιστορίες με ζωάκια».

Στην αρχή τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του μουσείου. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στον χώρο του μουσείου, συμμετέχοντας σε μια διαδικασία διασκεδαστική που τους έφερε σε επαφή με τον πολιτισμό, τη μυθολογία και τις ποικίλες μορφές της τέχνης· εκτός από την παρατήρηση των εκθεμάτων, τα παιδιά χρησιμοποίησαν φύλλα εργασίας και παζλ.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/ριες, που συμμετείχαν στην υλοποίηση του προγράμματος, ευχαριστούν θερμά την κ. Ζάχου Κατερίνα, υπάλληλο της Εφορείας Αρχαιοτήτων Λάρισας, για τις εμπειρίες και τις χρήσιμες πληροφορίες που τους/τις μετέδωσε.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΡΟΥΧΩΝ

Στο πλαίσιο του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων», τάξεις του Σχολείου μας διαπραγματεύονται το θέμα του εθελοντισμού. Μία από τις εθελοντικές δράσεις, με περιβαλλοντικό και κοινωνικό όφελος, που μελετήθηκαν είναι η ανακύκλωση ρούχων. Συγκεκριμένα, τα παιδιά κατανόησαν τον ρόλο της ανακύκλωσης στην προστασία του περιβάλλοντος, καθώς με την ανακύκλωση μειώνονται τα απόβλητα που οδηγούνται σε ταφή, συνεισφέροντας έτσι στην εξοικονόμηση φυσικών πόρων. Επιπλέον, η ανακύκλωση ρούχων συμβάλλει στην επαναχρησιμοποίηση αγαθών, ενώ επιφέρει οφέλη για ευάλωτα νοικοκυριά του Δήμου μας.

Για τις ανάγκες του παραπάνω μαθήματος οργανώθηκε μία συμβολική δράση για τους/τις μαθητές/ριες της Ε΄ τάξης και του Β2 τμήματος, στις 8 Δεκεμβρίου 2022. Τα παιδιά κλήθηκαν να γνωρίσουν βιωματικά τη διαδικασία ανακύκλωσης ρούχων. Έφεραν στο Σχολείο ρούχα τους που δεν τα χρειάζονταν, τα τοποθέτησαν σε σακούλες και, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, τα εναπόθεσαν στον κάδο που πρόσφατα τοποθετήθηκε έξω από το προαύλιο.

E2 – «H περιπέτεια του Στέλιου και του Πινόκιο»

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να διαβάσετε και να ακούσετε την ιστορία με τίτλο «Η περιπέτεια του Στέλιου και του Πινόκιο», που εμπνεύστηκε ο Στέλιος, μαθητής της Ε2 τάξης, και υλοποίησαν με τα κείμενα και τις ζωγραφιές τους και την πολύτιμη βοήθεια της δασκάλας τους οι υπόλοιποι μαθητές και μαθήτριες της τάξης. Η ιστορία προβλήθηκε στους μαθητές/τριες των τάξεων Α1, Α2, Β1 και Β2 στο πλαίσιο των δράσεων που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.

Παγκόσμια ημέρα για άτομα με αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα για άτομα με Αναπηρία, 3 Δεκεμβρίου, πραγματοποιήθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου και τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου δράσεις με τα τμήματα του σχολείου. Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν με συνεργασία της Εκπαιδευτικού Ειδικής Αγωγής του Σχολείου κας Ξώλια Φωτεινής και των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής κας Νταλαμπίρα Ιωάννας και κας Γκονέτη Όλγας.

Αρχικά έγινε μία εισαγωγή με προφορική συζήτηση αλλά και παρουσίαση διαφανειών στο θέμα της Αναπηρίας. Προβλήθηκε η Ισπανική ταινία διάρκειας 10 λεπτών «Guerdas» και το τρέιλερ των παραολυμπιακών αγώνων του Rio 2016.

Διαβάστε περισσότερα «Παγκόσμια ημέρα για άτομα με αναπηρία»

Ε1-Τηλεδιάσκεψη με αστροφυσικό του ΙΑΑΔΕΤ

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου eTwinning με τίτλο:»Techno-lingual experiences» που υλοποιούν σε συνεργασία με τους μαθητές/τριες του 10ου Δ.Σ.Ηλιούπολης, δύο δημοτικών σχολείων της Τουρκίας και ενός της Ρουμανίας και συγκεκριμένα της πρώτης θεματικής που σχετίζεται με το «Διάστημα»,  οι μαθητές/ριες της Ε1 τάξης του 10ου Δ.Σ.Καρδίτσας πήραν μέρος στον διεθνή διαγωνισμό ονοματοδοσίας εξωπλανητών και αστεριών «NameExoWorlds2022», στον οποίο κλήθηκαν να «βαφτίσουν» έναν εξωπλανήτη και το αστέρι του.

Στο πλαίσιο αυτής της δράσης, τη Δευτέρα 28 Δεκεμβρίου οι μαθητές/ριες του Ε1 συνάντησαν διαδικτυακά, παρέα με τους/τις μαθητές/ριες του 10ου Δ.Σ.Ηλιούπολης, τον αστροφυσικό και κύριο ερευνητή του ΙΑΑΔΕΤ(Ινστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης) κ. Αθανάσιο Παπαθανασίου, ο οποίος τους παρουσίασε πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το διάστημα και απάντησε στα ερωτήματά τους.

Τα παιδιά έκαναν έρευνα, χρησιμοποίησαν την έμπνευση και τη φαντασία τους, δημιούργησαν, έμαθαν πράγματα κι ανακάλυψαν ότι, όπως λέει και το σύνθημα της δράσης,  «το διάστημα είναι πολύ κουλ»!
Σχηματισμός του αστερισμού του Οφιούχου