Physical Wellbeing & Wellbeing through Art-«Wellbeing through STREAM» (eTwinning 2023-24)

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου eTwinning με τίτλο: » Wellbeing through STREAM» που υλοποιούν σε συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες του 13ου Δ.Σ.Ηλιούπολης, του OS Petra Preradovica School από την Κροατία, του Ecole Elémentaire Léo Μalet από τη Γαλλία, του Fedac Manresa από τη Ισπανία και του Gymnázium, Školská 837, Tvrdošín από τη Σλοβακία, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 10ου Δ.Σ.Καρδίτσας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον χώρο του πάρκου Παυσίλυπου.

Εκεί, αρχικά χαλάρωσαν κάνοντας κάποιες στάσεις γιόγκα που τους δίδαξαν οι συνεργάτες τους από την Κροατία.

Έπειτα, παρατήρησαν τη φύση γύρω τους και, εμπνευσμένοι από το όμορφο ανοιξιάτικο τοπίο και τα παγώνια, δημιούργησαν υπέροχες ζωγραφιές!

Στη συνέχεια, έκαναν γυμναστική στα υπαίθρια όργανα γυμναστικής και έπαιξαν στην παιδική χαρά.

Τα παιδιά φρόντισαν τη σωματική, πνευματική και ψυχική τους ευημερία καλλιεργώντας παράλληλα τη δημιουργικότητά τους και την καλλιτεχνική τους έκφραση, μέσω της επαφής με τη φύση, της ζωγραφικής, της γυμναστικής, του παιχνιδιού και της χαλάρωσης.

‘Ηταν ένα υπέροχο διάλειμμα από την καθημερινότητα του σχολείου που έφερε ηρεμία και χαρά στις ψυχές των παιδιών και πολλά χαμόγελα στα πρόσωπά τους1