Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών/τριών Ε’ τάξης στο Μορφοβούνι

Τη Δευτέρα 15-04-2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης του 10ου Δ.Σ.Καρδίτσας, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Μουσείο Πλαστήρα και το Σύγχρονο Μουσείο Τέχνης (το μοναδικό στη χώρα) στο χωριό Μορφοβούνι του Δήμου Λ. Πλαστήρα.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν από τον Δήμαρχο του Δήμου καθώς και από την υπεύθυνη του Μουσείου Πλαστήρα κα Σωτηρίου.

Στη συνέχεια απόλαυσαν την ομορφιά της φύσης και τη δροσιά της πλατείας του χωριού και επέστρεψαν στο σχολείο τους.

Εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων (4 Απριλίου) πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική συνάντηση με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών απέναντι στα αδέσποτα ζώα.

Η κτηνίατρος κ. Παναγιώτα Βράντζα συναντήθηκε με τους/τις μαθητές/ριες των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων, την Παρασκευή 12 Απριλίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη φιλοζωία και τις φιλοζωικές οργανώσεις, να συζητήσουν, να προβληματιστούν και να καλλιεργήσουν τον σεβασμό απέναντι στα ζώα.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βράντζα για την ενδιαφέρουσα παρουσίαση και διάδραση με τα παιδιά!