ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ- ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ

Την Παρασκευή, 12 Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ ΄τάξης του σχολείου μας , με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καλαμπάκα, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Μανιταριών και στα Μετέωρα στην Ιερά Μονή του Αγίου Στεφάνου.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο Μουσείο , είδαν σπάνια ζώα και πουλιά απ’ όλον τον κόσμο , όπως αυτά ζουν στο φυσικό τους περιβάλλον. Ιδιαίτερη εντύπωση τους έκανε η ταυτόχρονη προβολή βίντεο με το κυνήγι των αρπακτικών πουλιών. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στο χώρο με τα μανιτάρια όλων των ειδών που φύονται στην ελληνική χλωρίδα. Έμαθαν πόσο χρήσιμα είναι στον ανθρώπινο οργανισμό η βρώση των μανιταριών , αλλά και ποια από αυτά είναι ακατάλληλα και τοξικά.

Διαβάστε περισσότερα «ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ- ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΕΩΡΑ»